Prokoško jezero - prawdziwa perełka w górach Bośni i Hercegowiny.

Planując podróż po Bośni i Hercegowinie, znalazłam dwa wyjątkowe miejsca w górach, wioskę Lukomr oraz osadę nad Prokoško jezero. Niestety nie mieliśmy na tyle czasu aby odwiedzić oba te miejsca, musieliśmy coś wybrać. Zdecydowaliśmy się na Prokoško jezero i było to miejsce naszego ostatniego noclegu w BiH oraz na tych wakacjach.
Prokoško jezero znajduje się w masywie górskim Vranica, ok. 20km. od Fojnicy. Jednak dojechać tam można jedynie szutrową drogą, dość dziurawą i kamienistą, dlatego przejechanie tych 20km. zajmuje prawie godzinę. Jezioro i otaczająca je osada znajdują się na wys. 1635m n.p.m. i w 2005r. zostały uznane za pomnik przyrody. Przed wjazdem znajduję się brama i pobierana jest opłata: 2KM od osoby i 10KM opłata parkingowa.

Jadąc w to miejsce spodziewaliśmy się ciszy i spokoju, takie trochę końca świata... Niestety okazało się, że miejsce jest bardzo popularne wśród Bośniaków, szczególnie podczas weekendu, jest tu trochę tłoczno...
Niedaleko jeziora są dwa miejsca biwakowe, wybieramy to bliższe, żeby dojechać do drugiego trzeba mieć terenowy samochód, położone jest powyżej jeziora nieco  na uboczu. W osadzie są też domki letniskowe i pokoje do wynajęcia. Są też dwa lub trzy bary, gdzie można coś zjeść.
Pomimo ilości ludzi miejsce jest bardzo przyjemne i warto tu było przyjechać, jest pięknie. Zapraszam na spacer po osadzie nad Prokoško jezero.
Wieczorem dookoła krążyły burze, chmury wyglądały bardzo groźnie, na szczęście do nas nic nie przyszło...... a rano było bezchmurne niebo i słońce. Kawa w takich okolicznościach przyrody smakowała wyjątkowo.

Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza