Jedno z najpiękniejszych Orlich Gniazd czyli Olsztyński Zamek.

Dzisiaj będzie inaczej ;) nie będzie opisu konkretnej wycieczki, będzie o  najbliższym nam miejscu na Jurze, miejscu, przez które praktycznie zawsze przejeżdżamy jadąc gdzieś dalej, miejscu, które znamy odkąd sięgamy pamięciom ;) O położonym tuż obok Częstochowy Olsztynie!

Oczywiście główną atrakcją Olsztyna są górujące nad wsią ruiny XIV wiecznego zamku. Wzniesiony na wzgórzu, wśród wapiennych skał przez Kazimierza Wielkiego należał do nadgranicznych warowni małopolskich. Do czasów nam współczesnych względnie dobrze zachował się zamek górny z okrągłą wieżą i fragmentami budynków mieszkalnych, a także stojąca nieopodal baszta Sołtysia. Na linii fundamentów dostrzec można również wyznaczone przez kilkudziesięciocentymetrowej wysokości murek zarysy zamku dolnego i podzamcza. Praktycznie za każdym razem jak tu jestem próbuje wyobrazić obie jak wyglądał zamek w czasach świetności... Na pewno był imponujący! Wstęp na wzgórze zamkowe jest płatny (normalny - 2zł., ulgowy 1zł.), można również wejść na odrestaurowaną basztę Sołtysią skąd możemy podziwiać okolice.
Będąc w Olsztynie warto wybrać się na krótki spacer na okoliczne wzgórza np. położoną kilkaset metrów na wschód Ostrą Górę lub położone na południe od Olsztyna (między Olsztynem a Sokolimi Górami) górę Lipówki lub Biakło.
Olsztyn to nie tylko ruiny zamku i okoliczne wzgórza i skałki. Dużą atrakcją i niewątpliwie ciekawostką jest Olsztyńska Ruchoma Szopka.

W stuletniej zabytkowej chałupie tuż przy olsztyńskim rynku mieści się autorska galeria Jana Wiewióra.
W pierwszej izbie wyeksponowane są drewniane anioły. Jedne pomalowane kolorowo, inne świeżo wystrugane, pachnące jeszcze lasem i żywicą.
Ruchomą szopkę olsztyńską Jan Wewiór rzeźbił przez 15 lat, ale dzieło to nadal nie jest w pełni ukończone, gdyż autor "Beltejemowa pod strzechą" ciągle ją rozbudowuje. Z braku miejsca w drewnianej chacie część rzeźb luźno związanych tematycznie z samą szopką, można podziwiać na podwórzu. Stoi tu m.in. kilkumetrowej wysokości Wieża Mariacka oraz domek wiedźmy.

Kolejną ciekawostką jest zabytkowy, drewniany spichlerz. Zbudowany w 1783r pochodzi z Borowna. W 2003r. został rozebrany i przeniesiony do Olsztyna i tu pod ruinami zamku został ponownie złożony. Obecnie mieści się nim klimatyczna restauracja.
Jeździmy, jak już pisałam, do Olsztyna i w jego okolice od dziecka i wydawało nam się, że znamy już doskonale ten rejon, a jednak... w ostatni weekend odkryliśmy nieznane nam a bardzo ciekawe miejsce - kamieniołom Kielniki. Można tam dotrzeć żółtym szlakiem z Olsztyna, dookoła kamieniołomu poprowadzona została ścieżka dydaktyczna. Sam kamieniołom jest bardzo ciekawy i malowniczy, do tego z góry roztacza się rozległa panorama na Sokole Góry, Górę Biakło i Lipówki a także wzgórze zamkowe w Olsztynie. No i jest tu pusto!!! Kiedy parkingi w Olsztynie pękają w szwach tutaj możemy delektować się ciszą i spokojem :)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz